Kam sa uberá naše školstvo ?

Autor: Matúš Radusovsky | 3.4.2012 o 22:43 | (upravené 4.4.2012 o 11:08) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  882x

V poslednom čase sa v rôznych médiách a na sociálnych sieťach dalo dočítať o plánoch budúceho ministra školstva PhDr. Dušana Čaploviča DrSc. ( SMER ), ako chce skvalitniť výuku na slovenských gymnáziách, a to sprísnením prijímania študentov na gymnáziá.

Dušan ČaplovičDušan Čaplovič

Je mnoho názorov na tento návrh, mnohí sú proti, a mnohí (tak ako aj ja) sú za. Pravdou je, že v poslednej dobe rapídne stúplo množstvo gymnázií na Slovensku. K štátnym sa pridali rôzne cirkevné, súkromné, športovo zamerané, bilingválne a iné gymnáziá. Ale je pri veľkosti Slovenska naozaj potrebné takéto množstvo? Čo s tými ľuďmi po vyštudovaní, ak ich náhodou neprijmú na žiadnu vysokú školu? Naozaj potrebuje Slovensko toľko robotníkov bez kvalifikácie ? Sám sa stretávam s tým, že na gymnáziách sú študenti, ktorí na to jednoducho povedané nemajú. Ak príjmu gymnázia toľko nových študentov, kto pôjde na rôzne stredné odborné školy či učilištia?  Odpoveď na túto otázku je tuším každému jasná. Prvá skupina sú tí, čo majú o odborné vzdelanie naozaj záujem, a druhou skupinou sú tí, ktorí ak nechcú skončiť len s ukončením základného vzdelania, musia absolvovať takýto typ školy, čo následne značne znižuje  nastavenú úroveň štúdia na odborných školách. V dôsledku toho je málo kvalifikovaných  a pritom dobrých odborníkov, čo automaticky zvyšuje cenu za poskytované služby.

Prečo uprednostniť študentov, ktorých študijný priemer za roky strávené na základnej škole nepresiahol hranicu 1,5? Prečo to neriešiť napr. tvrdšími prijímacími skúškami?  Nie je vari lepšie prijímať na gymnáziá študentov, ktorí sa venujú škole naplno, ako prijať tých, ktorí sa „nabiflia“  len na prijímacie skúšky, prípadne sú do budúcna predurčení na povolanie „dcéra“ alebo „syn“? Aj takýmto spôsobom sa dá bojovať proti úplatkom pri prijímacích skúškach.

V závere už len zaželám všetkým gymnazistom, ktorí na toto štúdium majú naozaj predpoklady, veľa úspechov vo využití nadobudnutých vedomostí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?