Veľkonočné sviatky - tradícia a oddych

Autor: Matúš Radusovsky | 6.4.2012 o 20:53 | (upravené 6.4.2012 o 22:00) Karma článku: 4,05 | Prečítané:  479x

A je tu opäť Veľká noc. Asi najstaršie sviatky na svete. Veľkonočné sviatky pôvodne oslava jari, respektíve oslava víťazstva života nad smrťou. Veľká noc je pohyblivý sviatok, čo znamená, že nemá fixný dátum. Je to jeden z najvýznamnejších kresťanských sviatkov, kedy slávia zmŕtvychvstanie mŕtveho Ježiša Krista. Sviatkom predchádzajú dlhé prípravy  ako je napríklad štyridsať dňový pôst, ktorý sa končí Zeleným štvrtkom, ktorý nasleduje Veľký piatok, Biela sobota a Veľkonočná nedeľa, ktorá je sviatkom zmŕtvychvstania.

V dnešnej dobe každý trávi sviatky inak. Jední aktívne v kostole, iní zase len na oddych, ďalší ako príležitosť na stretnutie s príbuznými. Polovica Bratislavy migruje v štvrtok večer na východ a potom v pondelok späť. No ale čo tí, ktorí sú v zahraničí ? Ako trávia Veľkonočné sviatky oni ? Skúšal som sa vypytovať z okruhu mojich priateľov ako je to u nich, ale poväčšine ani nevnímajú, že nejaké sviatky sú.

A tak Vás poprosím, ak máte nejakých rodinných príbuzných, priateľov a známych, ktorí sú vzdialení, za prácou v zahraničí, ozvite sa im,  napíšte im, nech aj oni vedia, že na nich niekto myslí, že je niekto, komu nie sú ľahostajní, lebo hoci to máloktorí prizná, určite by tiež aspoň na tých pár dní, boli doma s rodinou, priateľmi.

 

„ K radu ďalších vinšovníkov
aj ja podľa dobrých zvykov,
pripojiť sa chcem - keď nie inšie
- aspoň skromné vinše:
Pekné sviatky, dobrú zhodu,
ženám čerstvú, sviežu vodu,
mužom tiež nech sladko je,
nech si prídu na svoje.“
Prajem Vám milostiplné a požehnané
prežitie Veľkonočných sviatkov.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?